,
Buradasınız  :  Anasayfa > Kategoriler > Gezelim Görelim > Gezilecek Yerler > Türkiye > RİZE > 
Gezelim Görelim
Rize'de tatil
Rize’nin bugünkü adını nereden aldığı konusunda farklı söylentiler var. Bir rivayete göre; İlk Çağ’da Pontus Krallığı’nın yönetimine giren bölgeye, Yunanca’da pirinç anlamına gelen “Rhisos” ya da Rumca’da dağ eteği anlamına gelen “Rhiza” adı verilmiş. Bu isim, zamanla değişime uğrayarak bugünkü şeklini almış. Bir diğer rivayet ise; Osmanlıca’da kırıntı, döküntü anlamına gelen “Rize” kelimesinin bu kente adını verdiğine dair.
Bu tipik Karadeniz şehrine yolu düşenler, 16. yüzyıla tarihlenen İslam Paşa Camii ile Ceneviz Kalesi’nin kalıntıları mutlaka görülmeli. Karadeniz’in en iyi çayı buradan çıkıyor. Rize’nin güneyindeki dağlarda kurulu, Anzer balı sayesinde tanınan Anzer Köyü aynı zamanda botanik özelliği ve yürüyüşlere elverişliliği açısından hoş bir mekan. Anzer ve İkizdere Yaylaları arasındaki İkizdere Kanyonu planörcüler için önemli bir nokta. Aynı zamanda, buradan yöreyi kuşbakışı seyretmek mümkün. Rize’nin yanındaki Çayeli, Pazar, Ardeşen, Of ve Fındıklı kasabalarının hepsi astropikal iklimin kesif yeşilliklerinin ve geleneksel dağ evlerinin hakim olduğu yerler. Çamburnu sahili çam ağaçları, göç ederken burada duraklayan pek çok kuş çeşidi ile dinlenmek ve fotoğraf çekmek için çok hoş bir alan.

Şimşirli Camii
Derin bir vadiye bakan cami, Karadeniz yöresindeki ahşap camilerin en güzel örneklerinden. 1849’da bütünüyle kestane ağacından inşa edilen yapının iki katlı iç mekanı inanılmaz bir ahşap işçiliğine sahip. Cami, İkizdere’nin Şimşirli Köyü’nde.

Zilkale
Fırtına Vadisi’ndeki Zilkale, bölgenin en dikkate değer tarihi eserlerinden biri. İlçe merkezinin 15 km güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerinde kurulmuş.
Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi, denizden 750, dere yatağından ise 100 metre yüksekte. Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana geliyor. Orta kale içerisinde üç önemli yapı mevcut. Bunlar muhafız binası, şapel ve başkule. Kalenin 14. veya 15. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor.

Çamlıhemşin
Çamlıhemşin, Rize’den yaklaşık 65 km uzaklıkta. Yaylaları, kaplıcaları, macera aktivitelerine olanak tanıyan zengin coğrafyası, yeşili, sislerle kaplı dağ zirveleriyle Doğu Karadeniz’in en güzel yörelerinden biri Çamlıhemşin. Bölgeyi gezmek için en uygun zaman Temmuz-Eylül ayları. Deniz seviyesinden yaklaşık 1500-2000 metre yükseklikte bulunan yaylalar, diğer aylarda soğuk oluyor. Ama yaylalara çıkmayacaksanız Mayıs-Ekim aylarında bölgeyi gezebilirsiniz. Yaylalar, hem doğa yürüyüşleri, hem bisiklet turları için mükemmel parkurlar oluşturuyor. Ayder Kaplıcaları, birçok rahatsızlığa iyi gelen sularıyla sağlığını önemseyenlere tavsiye ediliyor. Andon İçmeleri’nin mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor.

Makrevis Mahallesi
Adından da anlaşılacağı gibi konaklarıyla ünlü bir mahalle. Evler ormanlarla kaplı dik bir dağın yamacında. Konakların bir kısmı kesme taştan, bir kısmı da ahşaptan yapılmış. 1880-1914 yıllarında inşa edilen evler içinde en görkemlisi Tarakçıoğlu Evi.

Fırtına Deresi
Fırtına Deresi, Kaçkarların Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuş bir doğa harikası. Ardeşen’in yaklaşık 2 km batısında Karadeniz’e dökülen Fırtına Deresi, 57 km uzunluğunda. Çay bahçelerinin içinden geçen, üzeri kemer köprülerle süslü Fırtına Deresi, raftinge çok elverişli parkurlara sahip.

Parkur: Çamlıhemşin’in yaklaşık 1 km güneyinden parkura başlamak mümkün.
5. kilometrede bulunan iri kayalara dikkat etmelisiniz. 7., 8. ve 9. kilometrede tehlikeli geçişler var. 12. kilometrede batı yönünde kalan yamaçtaki Duygulu Şelalesi yöreye ayrı bir güzellik katıyor. Yaklaşık 23 km süren parkur boyunca derenin yatağı çok taşlı. Burada suyun debisine göre 3, 4 ve 5 zorluk derecesinde yerler bulunuyor. Fırtına Deresi Karadeniz’e dökülmeden önce, uygun bir yerde parkuru bitirmeniz gerekiyor. Aşırı yağmurlarda dikkatli olunmalı!

Sportif Aktiviteler
Rize, yaylaları ve sarp dağları ile doğa yürüyüşü ve dağcılığa, coşkun nehirleri ile kano ve raftinge, 2400-3000 metre yükseklikte bulunan Buzulyalağı ve Moren gölleriyle balıkçılığa elverişli bir coğrafyaya sahip. Kaçkar, hızlı akışlı akarsuların kaynağı. Bunların en önemlileri; Çamlıhemşin’ den Ardeşen’ e doğru akıp, denize dökülen Fırtına Deresi, Taşlıdere ve İyidere.

Rize Yaylaları
Kaçkarların eteklerinde; Çamlıhemşin, Hemşin ve İkizdere ilçelerinde yer alan yaylalar, iyi korunmuş özgün mimarili evleriyle bulutların ötesinde bir hayat sunuyor. Bu yaylalardan Ayder, Aşağı-Yukarı Kavron ve Anzer turizm merkezi ilan edilmiş. Yaylalar özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.
Çamlıhemşin, yaylalar bakımından bölgenin en zengin yöresi. Fırtına Havzası’nın üst kesimini yaylalar oluşturuyor. Fırtına Havzası üst bölümlerinde Ayder ve Çat havzası olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu havzaların daha üst kesimlerinde Ayder, Aşağı ve Yukarı Kavran, Palavit, Aşağı ve Yukarı Ceymakcur, Hazindak, Pokut, Tirovit ve Balakçur yaylaları bulunuyor. Yaylalara yürüyerek ulaşmak mümkün değil. Ama kent içinde jeep kiralayabileceğiniz yerler bulunuyor. Bu yaylaların arasında muhteşem krater gölleri var. Bu göller olta balıkçılığına çok uygun. Eğer Ağustos ayına denk gelirse, bu yaylalarda yapılan şenliklere rastlayabilirsiniz. Vartevor adı verilen bu şenliklerde, yöre halkı tulum ve kemençe eşliğinde yöresel oyun ve dans gösterileri yapıyor. Yerel kültürü tanımak açısından eşsiz bir fırsat olan bu şenlikler çok etkileyici. Bölgedeki yaylalar, doğa yürüyüşleri için dünyanın en güzel parkurlarından.

Ayder Yaylası
1350 m yükseklikteki Ayder, Karadeniz yaylalarının en ünlüsü. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alan yaylaya yaz-kış dolmuşlarla gidilebiliyor. Her türlü alt yapı hizmeti tamamlanmış olan yayla kasaba görünümünde. Zengin flora ve faunasının yanı sıra kaplıcası ile de ünlü. 50 derece sıcaklıktaki kaplıca suyunun romatizma, kadın hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına şifa dağıttığına inanılıyor. Kaçkarlar’a tırmanış güzergahında bulunan yaylanın çevresinde; çengel boynuzlu dağ keçisi, vaşak, ayı, kurt gibi yaban hayvanlarını yaşadıkları ortamda izleyebilirsiniz. Ayrıca yaylada her yıl Ayder şenlikleri düzenleniyor. Konaklama için pek çok otel ve pansiyon bulunuyor. Her tür ihtiyacınızı yayladan karşılayabilirsiniz.

Aşağı ve Yukarı Kavron Yaylaları
Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alan Ayder Yaylası’ndan 13 km toprak yolla Aşağı Kavron Yaylası’na varılıyor. Ayder’den minibüsle de ulaşabilirsiniz. Aşağı Kavron - Yukarı Kavron yaylaları arası üç kilometre. Aşağı Kavron Yaylası (1800 m.) beş yıl önce düşen bir çığ sonucu hane sayısında önemli kayıplar yaşamış. 2300 m rakımlı Yukarı Kavron Yaylası Kaçkarların zirvesine (3. 937 m.) yaklaşık 8 km uzaklıkta. Bölgede yer alan Büyük Deniz ve Küçük Deniz gölleri (3100 m) birbirine çok yakın göller. Büyük Deniz Gölü, derin olduğu ve eriyen kar sularıyla beslendiği için oldukça soğuk. Sığ olan Küçük Deniz Gölünün suyu ise girilebilecek kadar sıcak. Her ihtimale karşı mayo ve havlunuzu yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Altyapısı bulunmayan yayladaki bakkaldan bazı gıda malzemeleri temin etmek mümkün. Yayladan Kaçkarlara tırmanacak olanlar yük taşımak için katır da kiralayabilir. Aşağı ve Yukarı Kavron yaylalarında konaklama yeri bulunmuyor. Ayder Yaylası’ndaki otel ve pansiyonlarda kalabilirsiniz.

Kito Yaylası
Kito, Çamlıhemşin’in kuzeyinde, Fırtına Vadisi’nin kollarında yer alan yeşile kesmiş bir Karadeniz yaylası. Kito’ya gitmek için önce Rize’nin Pazar ilçesinden araçla Çat yaylasına ulaşmalısınız, sonra ancak yürüyerek Kito’ya ulaşabilirsiniz. 1950 metre yükseklikteki Kito Yaylası’nda hiçbir altyapı hizmeti yok. Malzemeleri taşımayı göze alırsanız, yayla evlerinde konaklayabilirsiniz. Fakat, alt tarafı orman, üst tarafı orman çayırlarıyla kaplı olan Kito’daki manzara her şeye değecek güzellikte. Yaylanın zengin doğasını keşfetmek için 3-4 saat yürüyüş mesafesinde yer alan Balıklı Göl’ü de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Pokut Yaylası
Pokut, 2100 metre yükseklikte bir Hemşin yaylası. Pokut Yaylası’na Palovit Vadisi yolundan ya da Şenyuva üstünde kestirmeden çıkmak mümkün. Pokut’un en önemli özelliği sıra dışı manzarası. Bir yanda Kaçkar Dağları ve Fırtına Havzası’nın muhteşem görüntüsü, diğer yanda Tatar Dağları. Yarı tropikal iklimin hüküm sürdüğü yaylada yüz elli yıllık ahşap yayla evleri bir başka güzellikte. Ayrıca 15 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasında yayla şenlikleri düzenleniyor.

Yürüyüş Turları
Çamlıhemşin, dağ yürüyüşçülerinin en gözde parkurlarından biri. Çamlıhemşin’de grup ya da yerel rehberle, katırlı ya da katırsız, çadırlı ya da pansiyon konaklamalı yürüyüş turları düzenlemek mümkün. Verçenik’ten Altıparmak Dağı’na kadar kuş uçuşu 70-80 kilometrelik alanda sayısız yürüyüş güzergahı oluşturabilirsiniz. Bazen günlerce oyalanıp havanın açılmasını beklemek gerekebiliyor. Hazırlıklı gelmekte yarar var.

Hazindağ Yaylası
Doğu Karadeniz dağlarının en güzel yaylalarından. Bir tarafı Ayder diğer tarafı Palovit Vadisi olan bir sırtın üstünde kurulu, ulaşılması biraz zor. Bu zorluk yaylanın korunmasını sağlıyor. Sadece yayan olarak ulaşılıyor. Ne güzel ki hala araba yolu yok.

İkizdere
Anzer Yaylası, Rize’nin İkizdere ilçesinin 39 km güneyinde yer alıyor. İkizdere-Dereköy arası yolun 4 kilometresi asfalt, 25 kilometresi ham toprak. Yaz aylarında bu yolda dolmuşlar çalışıyor. 3.000 m rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumda. PTT, bakkal, kasap, fırın, manav, kır kahvesi ve lokantalar ziyaretçilere hizmet veriyor. Çok sayıda hastalığa şifa verdiğini inanılan ünlü Anzer Balı bu yaylada üretiliyor.

Çağırankaya Yaylası
Çağırankaya Yaylası, Rize’nin İkizdere İlçesinin 25 km doğusunda. Yaz aylarında dolmuşlarla gidilebilen yaylaya güzel manzaralı toprak yolla ulaşılıyor. 3200 m rakımlı Çağırankaya Yaylası, adını yaylanın çevresindeki dik yamaçlı kaya ve uçurumların ses yankısı oluşturmasından almış. Elektrik ve telefon gibi altyapıya sahip olan Çağırankaya Yaylası’nda, bakkal, kasap ve kır kahvesi de bulunuyor.

Anzer Balı
Sağlık açısından birçok faydası bulunduğuna inanılan Anzer balı, 3000 metre rakımlı Anzer Yaylası’nda, arılar tarafından yöreye özgü çiçeklerden alınan polenlerden üretiliyor. Anzer balının farkı; arıların ballarını sadece Anzer’de bulunan çiçeklerden toplamasında yatıyor. Çok özel bir alanda bulunan çiçekler nedeniyle Anzer balı çok az üretilebiliyor, bu nedenle de çok yüksek fiyatlarla satılıyor.
Bu Sayfayı Paylaş :
Gönderen
gezikolik
Tarihi ve Saati
16.06.2008 16:01
Okunma
31343
Değerlendirme
Sen de Oy Ver
19 kişi
Favorilere Ekle Mesaj Gönder Arkadaşıma Gönder Sayfayı Yazdır

İlk Yorumu Sen Yaz

 
 
En Çok Okunanlar
Editörün Seçtikleri