,
Buradasınız  :  Anasayfa > Kategoriler > Gezelim Görelim > Gezilecek Yerler > Türkiye > İSTANBUL > Çatalca > 
Gezelim Görelim
Çilingoz
Kamp meraklılarının akın ettiği Çilingoz, Karadeniz kıyısında, muhteşem bir koy. İstanbul´da yaşayanların son keşiflerinden biri. Gün geçtikçe ünleniyor ama hafta içi giderseniz hala sakin ve huzur dolu bir köşe bulabilirsiniz. Denizle orman, göl ve sazlıklar içiçe geçiyor koyda. Tabiatın güzelliği, koyun sakinliği, denizin temiz olması İstanbullu tatilcileri buraya çekiyor.

Çilingoz, Çatalca´nın Binkılıç Beldesi´ne bağlı. İki güzergahınız var koya varmak için; Çatalca-Saray yolu üzerindeki Binkılıç Beldesi´nin hemen çıkışından, sağa dönüp 17 km´lik orman içi yolu takip edebilir veya Terkos Gölü´nden sonra Ormanlı, Karacaköy ve Yalıköy yolunu tercih edebilirsiniz. Binkılıç´a kadar yol asfalt. Ama sonra Çilingoz sahilini gösteren tabeladan sağa sapıyorsunuz ve karşınıza oldukça bozuk bir stabilize yol çıkıyor. Yalıköy istikametinden gelirseniz, aynı şekilde Istıranca Dağları´nın arasından uzanan toprak yolda ilerlemek zorundasınız. Çatalca´nın güzel kumsalıyla bilinen, en turistik köylerinden Yalıköy´ü de görmüş olursunuz böylece. Çatalca merkezden, Binkılıç Beldesi´ne yarım saatte ulaşıyorsunuz. Bu yol üzerinde pek çok piknik alanı ve et lokantaları göreceksiniz.

Ücretli girilen piknik alanlarında mangal yapabilir veya kır lokantalarında nefis kebaplar, ızgaralar tadabilirsiniz. Izgara eti kiloyla veriyor çoğu lokanta. Bir kilo ızgara eti 35 YTL´ye alabilirsiniz. Binkılıç´ı geçtikten sonra, yolda herhangi bir bakkal ya da benzin istasyonu yok.
Binkılıç-Çilingoz arasındaki mesafe aslında kısa. Ama toprak yolda en çok 20 km. hız yapılabildiği için, yolu bir buçuk saatte alabiliyorsunuz. Toplamda iki, iki buçuk saatte İstanbul´dan Çilingoz´a ulaşmak mümkün. Istıranca Dağları´nın kayın ve meşe ağaçlarının arasındaki ıssız yolda ilerlerken, yolun sonunda karşınıza yüzlerce otomobil çıkacağını hiç de tahmin edemiyorsunuz.
İnce kumlu 80 metre genişliğindeki kumsal, hırçın bir deniz ve sazlıklarla kaplı sakin bir gölü birbirinden ayırıyor. Denize girenleri ve gölde balık tutanları birarada görebiliyorsunuz. Hafta sonları yaklaşık 1200 aracın giriş yaptığı Çilingoz koyunun, 1200 metrelik bir kumsalı var. İki dev kaya arasına sıkışmış gibi görünen tipik bir Karadeniz koyu burası. Denizi derin ve dalgalı. Ama yine de, pazar günü koydan yedi bin kişi denize giriyor.

Çilingoz´a sadece kendi otomobilinizle ulaşabilirsiniz. Ama Binkılıç´a kadar Yenibosna´dan kalkan otobüslerle gidilebiliyor. Oradan taksi ile devam etme imkanınız var. TEM otoyolunda, Çatalca gişelerinden çıkıp, sola doğru 13 kilometre gittiğinizde Çatalca´ya, 45 km sonra Binkılıç´a, bir 20 km daha gittiğinizde Çilingoz´a ulaşabilirsiniz. Kaynak: e-kolay
Etiketler
Çilingoz
Bu Sayfayı Paylaş :
Gönderen
gezikolik
Tarihi ve Saati
11.07.2008 10:30
Okunma
50440
Değerlendirme
Sen de Oy Ver
22 kişi
Favorilere Ekle Mesaj Gönder Arkadaşıma Gönder Sayfayı Yazdır

İlk Yorumu Sen Yaz

 
 
En Çok Okunanlar
Editörün Seçtikleri