,
Buradasınız  :  Anasayfa > Kategoriler > Genel Bilgiler > Türkiye > ŞANLIURFA > Harran > 
Genel Bilgiler
Harran Evleri
HARRAN EVLERİ .

Harran'ı n en çok ilgi çeken yanı, bindirme tekniğinde yapılmış külah biçimindeki konik kubbeli evleridir. Kubbeli evlerin tarihi, M.Ö. VI. bine kadar gitmektedir. Kubbeli ev geleneği, Mezopotamya, Transkafkasya ve Ege'de M.Ö. III. bine kadar devam ettirilmiştir.

Anadolu'da kubbeli evlerin yoğ un olarak tespit edildiği iki bölge vardır. Birinci bölge Urfa-Birecik arasındaki bölgedir. İkinci bölge ise, Urfa-Akçakale arasındaki bölgedir. Kerpiç kubbe ile örtülmüş bu evlerden farklı olarak Harran evlerinin kubbelerinde tuğla da kullanılmıştır.

Harran evlerinin tuğ la kubbe ile örtülmesinin iki sebebi vardır. Biri, bölgenin çöl olmasından dolayı ağaç malzemenin bulunmayışıdır. Diğeri ise, Harran'da bol miktarda bulunan tuğla malzemedir. Evlerin yüksekliği içerden en çok 5 metreye varan kubbeler, 30–40 tuğla dizisi ile örülmüştür. Örgüleri düzensiz bir şekilde balçık sıva ile bağlanan kubbe ve duvarlar, içerden ve dışardan yine bu harçla sıvanmıştır.

Harran evleri bölge iklimine uyumlu olarak yazın serin kışın sıcaktır.

1979 yılında arkeolojik ve kentsel sit alanı olarak ilan edilen Harran'da kubbe evler korumaya alınmıştır. Ören yerinden malzeme toplanması, inşaat yapılması ve kanal açılması yasaklanmıştır. Harran evlerinden biri, 1999 yı lında restore edilmiş ve " Harran Kültür Evi" olarak turizmin hizmetine sunulmu ştur.

Bu evlerden 5 tanesi de Kültür bakanlığı tarafından satın alınarak restorasyon programına alınmıştır.


Etiketler
harran, ev, şanlıurfa, urfa, tatil
Bu Sayfayı Paylaş :
Gönderen
quelquun
Tarihi ve Saati
09.10.2008 14:27
Okunma
37965
Değerlendirme
Sen de Oy Ver
289 kişi
Favorilere Ekle Mesaj Gönder Arkadaşıma Gönder Sayfayı Yazdır

İlk Yorumu Sen Yaz

 
 
En Çok Okunanlar
Editörün Seçtikleri