,
Buradasınız  :  Anasayfa > Kategoriler > Genel Bilgiler > Türkiye > MUĞLA > Fethiye > 
Genel Bilgiler
Katrancı Koyu
Katrancı Koyunun Fethiye'ye uzaklığı 16 km. Kamp alanı Fethiye kara yoluna bir km içersinde bulunuyor. Kamp alanına hakim manzarasını karayolunun kullananların rahatlıkla görebilmesi için karayolları bu sahayı düzenleyerek seyir terası haline getirmiş. Araçlar yoldan çıkarak bu cep bölümünde hem dinleniyor hem de koyun doyumsuz manzarasını izliyorlar. Kamp alanı içinden yaz mevsimi boyunca yarım saatte bir Fethiye'ye servis kalkıyor. (2003 yılı içinde kişi başı 2 milyon TL) En son servis Katrancıdan 20.20, Fethiye'den 24.00 saatlerinde yapılıyor.

Katrancı koyu nem oranı düşük, ılık esintili bunaltmayan bir havaya sahip. Çam ağaçları altına çadır kuranlar cır cır böceği sesi eşliğinde konaklama yapıyorlar. Bir çok kampçı çadırını kurup ailesini yerleştirdikten sonra gönül rahatlığı ile kendi işine dönebiliyor. Orman bakanlığının saptamış olduğu 2003 fiyatları uygulanıyor ve kamp alanı içinde günlük 4 kişilik çadır yeri kirası olarak 6 milyon TL alınıyor. Bu ücrete 2 milyon TL elektrik ücreti ekleniyor. Çadırsız gelenler için kiralık çadırlar bulunuyor. Arzu edenler hazır kurulu bu çadırlarda kalıyor, mini buzdolabı, çarşaf, yorgan tedarik edebiliyor. Karavancılar için de aynı fiyat uygulanıyor. Kampta motosikletle gelip çadır kuranlara da sıkça rastlanıyor.


Çadır yeri: 8.75 YTL, Elektrik: 2.85 YTL, Karavan: 9.25 YTL
Günübirlik Girişler - Şahıs: 1.50 YTL, Küçük Araç: 7.00 YTL Motorsiklet: 2.80 YTL, Minibüs: 14.50 Otobüs: 52.00 YTL

Rezervasyon için Katrancı Koyu kamp resepsiyonu: 0 (252) 633 64 06
İzmir irtibat bürosu: 0 (232) 446 70 08 - 09
İşletme Müdürü. Mehmet Kadri Şeheri: 535. 409 20 69
Katrancı orman içi kamp alanı içinde konaklayanların büyük bölümü kamp sahası içinde hizmet veren bakkal ve manavdan veya Fethiye pazarından aldıkları ile kendi yemeklerini kendileri yapıyorlar. Özellikle akşam saatlerinde deniz kenarına kurulan masalarda geç saatlere kadar büyük zevkle yemekler yeniyor, daha sonrada kumsalda ateş yakarak gecenin bir başka keyifli boyutuna geçiliyor. Bunun dışında kampın restoranı ve büfesi yemek misafirlere ve günü birlik gelenlerin ihtiyacını karşılıyor. Restoranın mönüsü içinde 5 ila10 milyon TL arası fiyatlandırılan Adana Kebap, tavuk şiş, kuzu şiş, İnegöl köfte, tavuk sinitsel, kasap köfte, biftek, bonfile, ızgara, tava balık çeşitleri, salatalar, kızartmalar, haydari, cacık gibi çeşitli soğuk mezeler bulunuyor. Mutfak görevlileri balığını, etini kendi getirenlerin yemeklerini de pişiriyor. Restoran ve Çardak barda içki çeşitleri de bulunabiliyor.
Bölgenin deniz dibi kayalık oluşu nedeniyle Lahos balığı ünlü. Kayalık zemine yerleşen ve makbul meralarda beslenen balıklar arasında Akya ve Fulye türü balıklar Eylül ayı başından itibaren yakalanmaya başlıyor. Farklı mekanlar arayanlar için Katrancıdan fazla uzak olmayan Fethiye, Göcek sahili zengin alternatifler sunuyor.

Katrancı orman içi dinlenme yeri kamp alanı iki koydan oluşuyor.
Fethiye'den kalkıp Göcek sahillerine yapılan tekne turlarının veya Fethiye çıkışlı günü birlik tekne gezilerinin önemli duraklarından olan Katrancı Koyu ve ona komşu olan Kızlar Koyu denizden olduğu gibi kara yoluyla gelenleri de ağırlıyor. Tepeleri kızılçam, okaliptus ve Kıbrıs akasyaları ile kaplı olan bölgede bir zamanlar büyük kazanlar içinde katranlar kaynatıldığı için koy bu isimle anılır olmuş. Günümüzde ise ekonomik tatil ve kamp karavan tutkunlarının vazgeçemedikleri mekanların başında geliyor. Fethiye'ye yakın olması nedeniyle her yıl daha fazla rağbet gören kamp alnının 20-25 yıldır düzenli şekilde gelip aynı yere çadır kuran konukları da bulunuyor.

Mayıs ayında açılan ve haziran ayından itibaren çadırları kurulmaya başlayan kamp alanı için işletmeciler bir gelen bir daha ayrılamaz diyorlar. Etrafı tel örgü çitlerle çevrili, 6 güvenlik görevlisinin gözetimindeki kamp alanında ağaç gölgesine çadırlarını kuran ve karavanlarını park edenler, hem hırçın dalgalara kapalı koyda durgun ve sığ denizin tadını çıkarıyor hem de bitki dokusunun oksijen oranı yüksek temiz havasını soluyorlar. Güneşin batmasıyla kendi aralarında düzenledikleri eğlencelerle vakit geçiren, beraberlerinde getirdikleri enstrümanları çalıp söyleyen, disko barda 01'e dek dans eden kamp sakinleri, günlük ihtiyaçlarını kamp alanı içinde hizmet veren restoran, büfe, market'den karşılıyor, bir çok aile yemeklerini kendileri hazırlıyor, gerekli siparişlerini Fethiye'ye gidip gelen servislere veriyorlar. Kamp alanı içinde ahşap piknik masaları, içinde makineleri olan çamaşırhane, bulaşıkhane, çocuklar için atariler, langırt masaları barındıran oyun salonları, soyunma kabinleri, duş, wc gibi üniteler yer alıyor.
Katrancı koyununa oranla daha sakin bir görüntü sergileyen kızlar koyunun da üç tarafı çam ormanları ile kaplı. Her iki koyda yüzmeye, dalmaya, balık tutmaya, botla dolaşıp kürek sesi dinleyerek dinlenmeye son derece elverişli. Koya hakim manzarası ile ilgi çeken çardak bar ise koyu uzaktan seyredip burunda olmanın verdiği avantajla kendini rüzgara teslim edenlerin yeri olarak anılıyor. En güzel mevsimi İlkbahar ve sonbaharda yaşayan Katrancı koyu Ege'ye gelirken Akdeniz'in son koyu olma özelliği taşıyor. 2004- 2005 yılı içinde "Mavi Bayrak" sözü alan ve Fethiye'nin en temiz denizine sahip olan Katrancı koyuna gelecek yaz mevsiminde aquapark ve denize ahşap iskele yapılacağı belirtiliyor. En uzak yerinden 100 adımda denize ulaşma kolaylığı olan kamp alanında tepelere çıkmak patikalarda yürüyüş ve spor imkanı da bulunuyor. Çevre gezilerine meraklı olanlar için Katrancıya komşu Günlüklü Koyu, Küçük Kargı koyu kamp alanı olarak bir başka alternatif özelliği sunuyor.

Etiketler
fethiye, muğla
Bu Sayfayı Paylaş :
Gönderen
quelquun
Tarihi ve Saati
06.10.2008 21:02
Okunma
45919
Değerlendirme
Sen de Oy Ver
42 kişi
Favorilere Ekle Mesaj Gönder Arkadaşıma Gönder Sayfayı Yazdır

İlk Yorumu Sen Yaz

 
 
En Çok Okunanlar
Editörün Seçtikleri