,
Buradasınız  :  Anasayfa > Kategoriler > Doğal Güzellikler > Genel Bilgiler > Türkiye > ÇANAKKALE > 
Doğal Güzellikler
Çanakkale
Marmara Bölgesi’nin batısında il. Türkiye’de, toprakları iki kıtaya yayılan ikinci ildir (diğeri İstanbul). İl topraklarının bütünüyle göze çarpan başlıca özelliği, Marmara ile Ege Denizi ve bu denizleri birbirine bağlayan Çanakkale Boğazı arasında bir “yarımada” görünümü taşımasıdır. İlin kıyıları, kuzeyde, Marmara Denizi’nin Erdek Körfezi’nden başlar, Çanakkale Boğazı’nın güneybatı ucunda Kumkale’ye dek uzanır. Boğazın kuzeyinde Gelibolu Yarımadası’nın tümü ve Gökçeada, il sınırları içinde kalır. Ege kıyıları (orta kesiminde yer alan Bozcaada ile birlikte), kuzeyde Saros Körfezi’nden Edremit Körfezi’nin kuzey kıyısında Küçükkuyu’nun doğusuna dek uzanır. Bu kıyı sınırları dışında, Saros Körfezi’nin kuzeyinde Edirne, kuzeydoğuda Tekirdağ ve doğuda da Balıkesir illeriyle komşudur.

Yüzey Biçimleri: Genellikle engebeli bir alandır. İlin en yüksek tepesi (1.774 metre) Kazdağı’ndadır. Diğer önemli yükseltiler Kaya Tepe (1.383 metre), Eğrimermer Tepe (1.398 metre), Kalafat Tepe (1.417 metre), Gürgen Dağı (1.425 metre) ve Susuz Tepe’dir (1.507 metre). Adalardaki yükseklikler 700 metreyi aşmaz. Ovalar genellikle akarsu ağızlarında ve geniş tabanlı vadilerde görülür. Bunların en önemlileri Kavak, Kilye, Pirsen, Karabiga, Yalova, Agonya, Bayramiç ve Kumkale ovalarıdır. İlin büyük akarsuyu yoktur. Çoğu yağmur ya da eriyen karlarla kabaran küçük akarsulardır. En önemlileri şunlardır: Tuzla Çayı, Eski Menderes Çayı, Kocaçay, Mıhlı Çayı, Kocabaş Çayı, Kavak Çayı, Burgaz Çayı, Bayram Deresi. Çanakkale’de sözü edilecek başlıca göller Tuzla ve Ece Gölleridir. İki baraj gölü vardır: Atikhisar ve Uzunhızırlı göletleri. İklim: Genel karakteriyle Akdeniz iklim özelliği taşıyan Çanakkale’de değişik nedenlerle farklılıklar görülür ve geçiş iklimi tipi gözlenir. Yağışlar yükseklerde, karlı ve donlu günler iç kesimlerde daha çoktur. Yağışların ortalama % 46’sı kış, % 25’i sonbahar, % 22’si ilkbahar aylarında düşer. Rüzgârlar genellikle kuzeyden eser. Bitki Örtüsü ve Hayvanlar: Çanakkale topraklarının yarıdan çoğu orman ve çalılıklarla kaplıdır; ancak bu alanların beşte ikisi gerçek orman niteliği taşır; kalanı bozuk koru ve baltalık durumundadır. Ormanlarda en çok, sırasıyla; Kazdağ köknarı, karaçam, kızılçam, bodur, ardıç ve yer yer Akdeniz makileri görülür. Ormanların bolluğu yaban hayvanlarının yetişmesine oldukça elverişlidir. Kırsal alanlarda keklik ve bıldırcına rastlanır. Kimi dere ve göllerde yabani ördek ve kaz görülür. İlde ayrıca tavşan ve yaban domuzu da bulunur.

Ekonomi: İldeki tarım ürünlerinin başlıcaları, buğday başta olmak üzere tahıllar, bakla, ayçiçeği, şekerpancarı, zeytin, elma ve domates gibi çeşitli sebzeler oluşturur. Hayvancılık tarımsal üretime göre ikincil konumdadır. En çok koyun ve kıl keçisi yetiştirilir. Çanakkale aynı zamanda önemli bir balıkçılık merkezidir. Tarımsal ürünlerin işlenmesine dayalı gıda ve geleneksel çanak-çömlek yapımının devamı sayılabilecek seramik sanayii, en gelişmiş sanayi dallarıdır.

Turistik Yerler: Balıkesir ve yöresi: Fatih Sultan Mehmed’in yaptırdığı Kale-i Sultaniye (1463), Fatih Camii (1452), Kale Mescidi, Arkeoloji Müzesi, Çanakkale’nin yaklaşık 30 km güneybatısında bulunan Truva antik kenti kalıntıları. Ayvacık ve yöresi: Ayvacık’ın güneybatısındaki Assos antik kenti ve buradaki Atena Tapınağı, Bizans kilisesi, Hüdavendigâr Camii (14. yüzyıl), Ayvacık’ın güneybatısında, Gülpınar bucağında Hrise antik kenti ve buradaki Apollon Sminteus Tapınağı. Bozcaada ve yöresi: Bir Venedik yapısı olan Bozcaada Kalesi, Tenedos antik kenti kalıntıları, Köprülü Mehmed Paşa Camii (1655). Gelibolu ve yöresi: Ulucami veya Hüdavendigâr Camii (14. yüzyıl), Azaplar Namazgâhı (1407), Yazıcıoğlu Camii (15. yüzyıl), Ahmed Bican Türbesi (14. yüzyıl), Çanakkale Savaşı’nın anılarını saklayan Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı. Lapseki ve yöresi: Çardak’taki Yakub Bey Külliyesi (15. yüzyıl).

Antik İda Dağı da bu ilimizdedir
Bu Sayfayı Paylaş :
Gönderen
gezikolik
Tarihi ve Saati
13.06.2008 14:45
Okunma
13869
Değerlendirme
Sen de Oy Ver
12 kişi
Favorilere Ekle Mesaj Gönder Arkadaşıma Gönder Sayfayı Yazdır

İlk Yorumu Sen Yaz

 
 
En Çok Okunanlar
Editörün Seçtikleri